Elva overgiver sig til simring

”Jeg ved godt, hvad du har gjort” siger Elva og smiler, da jeg vender tilbage. Hun står i døråbningen. Jeg rækker hende to poser med varer og lukker Fleur ud af bilen. Giver mig god tid. I buskene kan jeg høre solsorten synge. Duften af frodighed er forstærket efter regnen. Livet er lige her lige nu.

”Det gør du sikkert” svarer jeg og smiler tilbage. Jeg bærer den sidste pose ind, Elva lukker døren bag os. Fleur løber ud i køkkenet for at drikke vand. Vi følger efter for at pakke ud.

”Jeg har købt fisk til grillen” erklærer jeg og lægger havtasken indpakket i hvidt papir i køleskabet. ”Dertil nye udenlandske kartofler, persille, smør som skal kysses af hvidløg og grøntsager, som vi kan grille sammen med fisken. Fine gulerødder, peberfrugt og asparges.”

”Madøre” svarer Elva og ser på mig med hænderne i siden. ”Men indrøm det nu. Du gav Muireann vandrebogen. Du vil, at den skal ud at cirkulere igen og det betyder, at du er vandevært.”

”Jeg er vandrevært og du har helt ret, Elva, jeg gjorde det eneste rigtige. Muireann bekræftede mig i min fornemmelse. Vandrebogen er en magisk bog. Den skal ud og cirkulere, den skal ikke bo i en skuffe sammen med mit undertøj. Elva, du kom og vi fandt hinanden. Men det er tid til at du finder din egen vej.”

”Du smider mig vel ikke ud?” Elva betragter varerne, efterhånden som hun tager dem ud af posen. Virker koncentreret om sit forehavende, men hun er et sitrende energifelt af fokus på det, jeg siger til hende. Følelserne sidder udenpå tøjet.

”Det gør jeg ikke, Elva, men når vandrebogen igen cirkulerer, vil en kvinde få den i sin besiddelse og læse om huset ved havet. Hvor der bor en vandrevært. Mig. Og gæsteværelset skal være til rådighed, når hun kommer, men det er jo ikke endnu. Jeg tror, der går lidt tid, inden bogen finder ind i sit magifelt igen og den næste kvinde får den i sin besiddelse. Du brød cirklen. Men alt er tilgivet.”

”Jeg er ikke færdig med at simre. Mit ord. Bevægelse. Det handler jo ikke bare om at fise forvildet rundt i konstant bevægelse, vel. Det er dybere end som så. Det er en ledetråd til min vej videre og til det, jeg skal foretage mig på fortællerskens vej.”

”Præcis og derfor kunne jeg heller ikke drømme om at smide dig ud. Jeg siger bare, at gæsteværelset måske skal overdrages til en kvindelig vandrer. Hvis du stadig er her, kan du enten sove på sofaen i stuen eller hos mig og Fleur. Lad det ikke være et problem. Du ved, at du altid er velkommen her. Bliv så længe, du vil og så længe det er nødvendigt. Først når du er klar og du ved, begiver du dig videre. Men denne gang bliver vi ikke væk fra hinanden. Ikke igen.”

Elva nikker, hun har tårer i øjnene, vi finder hinanden i en omfavnelse.

”Super” siger hun. ”Skal vi have os en kop kaffe?”

”Faktisk havde jeg tænkt mig at gå en tur langs vandet med Fleur. Bagefter er det tid til at forberede fisken, grøntsagerne, hvidløgssmør og drikke kølig hvidvin. Vil du med?”

”Ja til det hele”. Elva sukker dybt og ryster på hovedet. ”Puha. Det er faktisk sværere at svæve i uvished, end jeg havde troet. Jeg troede, at jeg var blevet bedre til det. Da jeg handlede, da jeg fandt dig ved at købe vandrebogen, virkede det hele så indlysende. Pærelet. Jeg er god til at handle og få til at ske, derimod er denne form for simrende afventning ikke min stærke side. Selvom jeg ved, at det er præcis, hvad der skal til.”

Lene Frandsen ©️
Fortællingen fra Huset ved havet
14. maj 2024

Skrivekursus for kvinder på livets tærskler

For et par år siden skabte jeg eSkrivekurset Det Magiske Landkort Sommer for kvinder på livets tærskler. Jeg fik fine tilbagemeldinger fra jer, som deltog. I år har jeg valgt at køre forløbet igen, det starter den 25. maj og varer i 8 uger.

Det er til dig, som har brug for fordybelse i dit skriverum og vil bruge kurset på en helt personlig måde. Til dig, som har brug for ro og alenetid også selvom det er sommer. Her er du ikke online, men downloader dit kursusmateriale, så du kan fordybe dig og skrive dig ind. Gerne i hånden og i en skrivebog med magisk pen. 

Der kan være mange grunde til, at du tager på skriverejse i Det Magiske Landkort.

Måske er du faret vild i livet og har brug for et nyt landkort. Et indre landkort, som taler din sjæl. Det føles tåget, uklart og ufremkommeligt? Du står på en tærskel, du er between stories. Du har brug for at fordybe dig for at lytte til din indre stemme, drømme og vågne op i en ny historie? Måske har du mistet en kær eller dine børn er fløjet fra reden? Eller noget helt andet.

For i livet og på den indre rejse støder vi på mange tærskler.

På skrivende opdagelse i indre landskaber

Forestil dig, at du kan gå på opdagelse i dit indre landskab og at du kan udforske tærsklen, tågen og uklarheden. Gennem intuitiv skrivning, ord og fortællinger vandrer du i dine indre landskaber og ændrer dit landkort undervejs. Du navigerer via din intention og ved at lytte til sjælen.

Det skal vi gå på opdagelse i på mit eSkrivekursus Det Magiske Landkort Sommer, som starter den 25. maj 2024. Her får du inspiration af den slags, som taler til sjælen. Du skriver dig ind og behøver ikke at kunne noget særligt på forhånd. Følg blot din skrivelængsel og rejs ind i et magisk univers af ord og fortællinger.

På kurset skriver du intuitivt og oplever magien i fortællingens kraft. Du skriver alene og på egen hånd.

For eSkrivekurserne gælder altid, at du kan kontakte mig og få hjælp og støtte til din skriveproces. Jeg er intuitiv skrivecoach og guide i skrivebjergene, jeg vil elske at hjælpe dig på skrivevej. Det sker på e-mail, hvor du får et personligt svar.

Men det er slet ikke sikkert, at du får brug for min hjælp. Du vil nemlig trække på din egen visdom og skrivekraft, når du skriver intuitivt og rejser gennem indre landskaber på Det Magiske Landkort Sommer. Du åbner op og får adgang til dit indre guld.

Klik her for at rejse videre til invitation, detaljer og tilmeldingslink.

Det Magiske Landkort Sommer
starter den 25. maj og varer i 8 uger
Pris DKK 800,- inkl. moms

Klik her for at rejse videre til invitation, detaljer og tilmeldingslink.

Andre skrivemuligheder hos mig i sommer

Fortællerskens Årshjul eSkrivekursus
Nye deltagere starter den 1. juni
✍️☀️
Sommerrabat ved booking af 1 års skriverejse med start enten 1.6 eller 1.7. 2024

Intuitiv Skriveworkshop ved Sommersolhverv
20. juni fra kl. 10-18
på Edelsminde Bed & Breakfast ved Haslev

Der er 3 pladser tilbage her ✍️💚

Kærlig hilsen
Lene

Skriv en kommentar

Blog på WordPress.com.

Up ↑