Jeg banker på Brónachs dør og da hun åbner, flyver jeg ind med en sådan kraft, at jeg næsten vælter os begge. Hun bliver ikke sur, tværtimod, hun trækker på smilebåndet, giver mig et knus og gør tegn til, at vi går i køkkenet. Hun har brygget en kande af håbets te, en særlig te, der giver håb og mod i svære tider. Det er kærlighed i en kop og det er der brug for i dag! Jeg kommer til at tænke på Elva, som gik Den Magiske Tevej og alle de gode stunder i Primrose Café. Har hun opgivet teen nu, hvor hun skal giftes med Eamon? Det spørgsmål lader jeg være, mens Brónach skænker op i grønne keramikkrus med valmuehank.
”Du behøver ikke at sige noget” siger hun og lægger sin hånd over min. ”Jeg ved.”
”Det er jeg glad for. Paradoksalt nok er det svært at sætte ord på. Har du en intuitiv besked til mig i dag. Noget, der kan løfte mit humør og fylde mit hjerte med håb?”
”Drik først lidt af teen. Den er brændende varm, så drik den langsomt og lad den synke ned. Lad duften brede sig, lad smagen tage bolig i din krop. Træk vejret dybt og lad roen falde på. Først da kan du høre, hvad jeg har at sige. Først da kan du lytte med andet end din frygt.”
Vi sidder lidt i stilhed, jeg grounder og drikker af håbets te. På bordet står et enkelt stearinlys, stille flamme brænder. Roligt, den orangegule farve kaster sit skær over bordet og skygger danser. Jeg beslutter mig for at vente, indtil Brónach tager ordet og siger det, hun skal. Det, hun har til mig. Den gyldne nøgle. Det, der som en glød fra ilden tænder håbets flamme. Teen gør godt, det kan jeg mærke. Men der sker ikke mere. Brónach sidder bare roligt og smiler, drikker af sin te og siger ingenting. Min beslutning om at vente hænger i laser.
”Brónach, har du ikke noget at sige?”
Hun ryster på hovedet og tager min hånd i sin.
”Jeg har det ligesom dig, Eidheann” svarer hun.
”Jamen, du er jo sjælens jordemoder. Du kan noget særligt. Du har altid svar på rede hånd og visdom i din kappe.”
”Skuffer jeg dig?” Hendes smil bliver større, hun holder stadig min hånd.
”Ja og nej.” Pludselig kan jeg se, hvilken byrde jeg har lagt på hendes skuldre. Men jeg var desperat, da jeg kastede mig i tøjet og med Fleur i snor småløb ned af vejen gennem vandpytter til hendes dør. Brónach har svaret. Brónach har præcis det, jeg har brug for i dag.
Det viser sig senere, at jeg havde ret. Det var bare anderledes, end jeg havde forestillet mig.
”Jeg havde glemt min pinkode” siger jeg og mine stramme læber krakelerer i et smil.
”Ja, det er blevet alt for kompliceret” nikker Brónach, som nu har sluppet min hånd og holder sit krus i begge hænder. På bordet danser flammen og skygger spiller musik. Et helt univers af lys lever på Brónachs spisebord. Under bordet snorker Fleur. Udenfor flyver brudstykker af svar rundt i vinden. Regnen skyller af. Der vaskes op.
”Måske er det nok, at vi sidder sammen her i dag?” foreslår jeg, for jeg har brug for at lande et sted, hvor jeg kan være. Et sted, hvor håbet bor. Et sted, hvor lyset er stærkere end mørket og fortællinger er med til at forvandle kaos til hjertelighed.
Lene Frandsen ©️❄️
Fortællingen fra Huset ved Havet – Del 2
23. januar 2025



Hvis du har brug for at skrive fra sjæl og hjerte – Skriv med mig
I støbeskeen og på vej ud til dig, der har lyst til at være med og har brug for at skrive fra sjæl og hjerte. At lade fortællingens kraft berige, berøre og åbne op for kærlighedsbudskaber og glæde. Til dig, der har brug for at sætte ord på og lade dig fortrylle. Til dig der trænger til historiemedicin og kan mærke, at du skal skrive den selv. Fordi noget hvisker, fordi hjertet ved. Gode ting er i støbeskeen, simregryden dufter og bobler, snart er det klar.
I 2025 har jeg 10 års jubilæum som skrivecoach og underviser. Det vil jeg fejre og det gør jeg bl.a. ved at tilbyde et jubilæumsforløb (online) af Fortællersken Pennens Kraft, som handler om den åndelige forbindelse, vi har, når vi skriver intuitivt fra sjæl og hjerte. Vi er spirituelt forankret i vores skrivning.
Invitationen er snart klar, kursusstart bliver den 7. marts.
Intuitiv Skriveworkshop
Jeg vil også tilbyde to intuitive skriveworkshops, hvor den ene kommer til at foregå i min egen skrivestue, dér, hvor det hele startede for 10 år siden. Dato er den 20. marts ved Forårsjævndøgn.
Den anden skriveworkshop vil foregå ved Sommersolhverv den 21. juni på Edelsminde Bed & Breakfast, hvor jeg holdt samme workshop sidste år. Det blev en vidunderlig dag med skrivekursus, fejring og ritualer.
Invitation på vej, men er du interesseret, så skrev en mail på skrivehuset@gmail.com eller læg en besked i kommentarfeltet, så sørger jeg for, at du får besked som en af de første. Og del hjertens gerne hvis du kender nogen, der kunne have glæde af mit univers og min undervisning.
Jubilæumsudgaven af Fortællersken Pennens Kraft starter den 7. marts. Invitation udsendes i løbet af de kommende dage.
Fortællersken Skriv Selv Kurser
Vil du helst skrive selv og på egen hånd, så tilbyder jeg 3 Fortællersken Skriv Selv Kurser og Fortællerskens Årshjul, hvor du tager på en cyklisk skriverejse i pagt med årshjulet. Du skriver dig til større ro og dybere rødder.
KLIK HER FOR AT LÆSE MERE OM SKRIV-SELV KURSERNE
Kærlig hilsen
Lene
Skriveskolen for Fortællersker
NÅR SKRIVELÆNGSLEN KALDER ✍️💚
Skriv en kommentar